
także lekarz stomatolog.
Kim jest lekarz stomatolog lub, inaczej mówiąc, dentysta? Jest to osoba, która jest uprawniona do praktykowania w wiedzy z zakresu stomatologii. W Polsce aby uzyskać tytuł lekarza dentysty należy ukończyć pięcioletnie jednolite studia magisterskie na kierunku lekarsko-dentystycznym w jednej z uczelni medycznych. Oczywiście prawo do wykonywania zawodu uzyskuje się po zdaniu specjalnego egzaminu i odbyciu stażu.
Jak wygląda praca dentysty? Mało kto wie, że gabinet dentystyczny to nie miejsce, do którego na wizytę powinno się przychodzić „prosto z ulicy”. Pojawienie się u dentysty z brudnymi zębami to wyraz braku kultury. Stomatolog oczywiście przyjmie takiego pacjenta, ale podobne faux pas nie tylko źle świadczy o pacjencie, ale utrudnia dentyście pracę.
Dentysta podobnie jak każdy inny lekarz musi mieć „stalowe nerwy”, ponieważ styka się nie tylko z pacjentami cierpiącymi na drobne ubytki albo lekki problem z próchnicą, ale również z osobami, które borykają się z bardzo poważnymi schorzeniami. Krąży również opinia, że jest to profesja, na której można zarobić miliony, mało kto jednak zdaje sobie sprawę z kosztów, jakie dentysta ponosi w ramach prowadzenia praktyki – koszty wynajmu gabinetu, zakupienia i utrzymania sprzętu oraz ewentualnie opłacenia pracowników.
Każdy gabinet dentystyczny przyjmuje bez zapisu
Bycie stomatologiem wymaga wielu lat nauki. A potem odporności i cierpliwości w zawodzie. Działalność stomatologa nie opiera się tylko na leczeniu i usuwaniu zębów. Stomatolog to specjalista zajmujący się również leczeniem przyzębia i patologami tkanek jamy ustnej. Stomatolog dokonuje również zabiegów w zakresie protetyki. Od najdawniejszych czasów ludzie cierpieli z powodu bólu zębów. Najstarszy odkryty przypadek leczenia zęba pochodzi z przed czternastu tysięcy lat. Oczywiście był to bardzo prymitywny sposób leczenia polegający na wydrapywaniu zmian próchniczych. Jedno jest pewne, że człowiek ten bardzo cierpiał z powodu bólu zęba. Dziś cierpieć nie musimy, gdyż dentysta jest na wyciągnięcie ręki. Każdy gabinet dentystyczny przyjmuje bez zapisu ludzi cierpiących z powodu bólu zęba. Tylko na leczenie istnieją zapisy, a i to nie stanowiące dużej kolejki. Jednak Polacy w zdecydowanej większości boją się zabiegów dentystycznych. A przecież one nie bolą. Przy obecnym stanie medycyny nie odczuwamy bólu nawet przy usuwaniu zęba. Nie mówiąc już o leczeniu zębów. A brak uzębienia lub zniszczone uzębienie jest wielkim defektem dla naszego wyglądu.
Najczęściej pojawia się ból niekiedy także
Prawie każdy z nas miał kiedyś problem z zębem. Najczęściej pojawia się ból, niekiedy także ubytki. Gdy takie coś ma miejsce, warto odwiedzić gabinet dentystyczny. Dentysta wykona przegląd zębów i oceni ich stan. Może wykonać też szereg zabiegów stomatologicznych - od usunięcia zęba, przez borowanie po naprawę zgryzu.
Stomatolog, gdy prowadzi badanie mające na celu naprawić zgryz, zakłada pacjentowi aparat na zęby. Są dwa główne rodzaje aparatów - stały i wyjmowany. Aparat stały jest przyczepiany do zębów za pomocą kolorowych gumeczek i drucików, jest on na stałe, a o jego zdjęciu decyduje stomatolog. Zwykle aparat stały przynosi szybkie efekty i jest bardzo popularny, niestety jego cena jest dosyć wysoka. Alternatywą dla aparatu stałego jest aparat wyjmowany. Zakłada się go tylko na jakiś czas zalecony przez lekarza, na przykład tylko na noc. Ta opcja jest idealna do korekcji drobnych wad i jest o wiele tańsza od aparatu stałego.
Kiedy koniecznie należy udać się do dentysty? Zwykle wtedy, gdy coś nas zaniepokoi, choćby obrzęk dziąsła, a już na pewno wtedy, gdy pojawia się ból. Zawsze warto udać się na wizytę, by specjalista ocenił, czy konieczna jest interwencja.
Kolejną sprawą jest wspomnienie bólu
Ludzie boją się bardzo wielu rzeczy: zaczynając od pająków, przez lęk wysokości, bo różne absurdalne fobie, które można by bardzo długo wymieniać. Jednak do tych najbardziej popularnych lęków należy strach przed stomatologiem. To ciekawe dla jak wielu osób gabinet dentystyczny jest miejscem jak z horroru, chociaż prawdopodobnie nigdy nie stała im się tam krzywda. Skąd więc może wynikać ten strach, jaki budzi w nas dentysta? Naukowcy dowodzą, że może się to wiązać przede wszystkim z dźwiękami, jakie słyszymy, kiedy odwiedzamy gabinet dentystyczny. Chyba każdy może potwierdzić, że dźwięki te nie są miłe. Wywołują one u nas nieprzyjemnie skojarzenia, przez co boimy się odwiedzać takie miejsca. Kolejną sprawą jest wspomnienie bólu. To występuje u ludzi, którzy zdecydowali się na leczenie bez znieczulenia i zwyczajnie mają teraz przeświadczenie, że dentysta ich skrzywdził. Kiedy myślą sobie "gabinet stomatologiczny", przypominają sobie o tym bólu, którego raz doświadczyli i nie chcą już do tego wracać. To logicznie, że człowiek nie ma ochoty doświadczać czegoś, co było kiedyś dla niego nieprzyjemne.
Czasami zdiagnozowanie niektórych dolegliwości bywa trudne
O tym, że trzeba dbać o zęby, nie trzeba nikogo jakoś specjalnie przekonywać, ponieważ to rozumie się samo przez się. Wszak zdrowe zęby to podstawa. Czasami zdiagnozowanie niektórych dolegliwości bywa trudne, a okazuje się, że mają one swoje źródło nieleczonych zębach. Zatem gabinet dentystyczny to miejsce, które powinniśmy regularnie odwiedzać, bo wyjdzie nam to tylko na zdrowie. Stomatolog oceni stan naszego uzębienia, założy potrzebne plomby czy po prostu usunie z nich kamień. Dentysta nie gryzie, to lekarz, który ma nam pomóc. A współczesny stomatolog ma nam naprawdę sporo do zaoferowania. Dawne dowcipy o pacjentach uciekających sprzed drzwi gabinetu stomatologicznego można chyba już spokojnie włożyć między bajki. Dzisiaj niektóre zabiegi wykonuje się już pod narkozą, więc nawet najbardziej stroniący od fotela dentystycznego pacjenci mogą być spokojni. Problemem nie jest też już leczenie kanałowe czy ekstrakcja nawet najbardziej trudnego do usunięcia zęba. Najpierw robi się zdjęcie rtg i dopiero po tym podejmuje stosowne kroki.
Po każdej wizycie dziecko otrzymuje dyplom
Piękny uśmiech jest wizytówką każdego człowieka, również dziecka, dlatego warto dbać o zęby swojej pociechy. Nieważne czy nasze dziecko ma jeszcze zęby mleczne, czy już pojawiły się pierwsze stałe ząbki. Kontrole wizyty u dentysty pozwolą zapobiegać wielu chorobom rozwijającym się w jamie ustnej. Nie należy obawiać się, że nasza pociecha będzie zestresowana w gabinecie i nie pozwoli, aby dentysta zbadał stan uzębienia. Lekarz ma swoje sposoby, aby zachęcić najmłodszych pacjentów do skorzystania z badania diagnostycznego. Gabinet dentystyczny, który jest przyjazny dzieciom różni się nieco od pozostałych placówek. Znajdziemy tam wiele kolorowych obrazków, które pomogą dziecku oderwać myśli o badaniu, wprowadzą przyjazną atmosferę i spowodują, że pociecha się odpręży i nabierze odwagi. Stomatolog z właściwym podejściem do dziecka będzie serdeczny i łagodny, samo badanie powinno być bezbolesne. Jeśli zajdzie potrzeba leczenia zębów - odbędzie się to również bez bólu. Obecne środki znieczulające nie wymagają robienia zastrzyków. Po każdej wizycie dziecko otrzymuje dyplom lub nagrodę za to, że było dzielne. Buduje to pozytywny wizerunek lekarza.