
nie nikt z tego powodu nie umiera. Również fakt, że myjemy zęby i mamy świadomość tego, że należy o nie dbać, znacznie poprawia nasz ogólny stan zdrowia. Wracając do pytania - zęby psują bakterie, które żywią się cukrem. Poza tym nasze szkliwo jest również osłabiane przez kwasy, przez co traci swoją wytrzymałość. To zła wiadomość dla tych, którzy lubią sałatki i wino. Jednak nie musimy rezygnować z tych przyjemności - warto po prostu częściej myć zęby i odwiedzać regularnie swojego stomatologa.
Zęby mleczne u dzieci
Zęby mleczne są pierwszymi zębami, jakie posiada człowiek w swoim życiu. Z biegiem czasu na miejscu zębów mlecznych będą się pojawiały zęby stałe. Jednak niezależnie od tego, że dziecko straci wszystkie zęby mleczne, muszą być one leczone, jeżeli tylko pojawi się na nich próchnica. Dzieje się tak dlatego, że próchnica powstająca na zębach mlecznych będzie mogła przechodzić również na zęby stałe i sprawiać, że zaczną się one bardzo szybko psuć. Pamiętając o tym rodzice starają się regularnie chodzić z dziećmi do dentysty na przegląd zębów i zgadzają się zarówno na podjęcie leczenia zębów mlecznych, jak i na przeprowadzenie ekstrakcji tego zęba mlecznego, który przeszkadza w prawidłowym rozwoju zęba stałego.
Zęby stałe u dzieci powoli wyrastają na miejscu zębów mlecznych. Dlatego bardzo ważne jest, aby od momentu pojawienia się pierwszego zęba stałego rodzice zabierali dzieci do dentystów na regularne przeglądy dentystyczne. Dzięki temu dentysta będzie mógł monitorować sposób rozwoju zębów stałych u jednego ze swoich najmłodszych pacjentów. W razie potrzeby dentysta może także podjąć się leczenia zębów stałych u dzieci. Najpierw dentyści starają się przeprowadzać u dzieci leczenie ozonem, które jest bezbolesne i pozwala na przerwanie rozwoju próchnicy. Jednak nie zawsze takie leczenie może być skuteczne, a w takim wypadku przeprowadzane jest u dziecka leczenie zwykłe, a w razie potrzeby także leczenie kanałowe.
Definicja stomatologa
W Polsce tytuł lekarza dentysty i ograniczone prawo wykonywania zawodu uzyskuje się po pięcioletnich jednolitych studiach magisterskich na kierunku lekarsko-dentystycznym w jednej z uczelni medycznych. Lekarze nie piszą jednak prac magisterskich ? pełne prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty uzyskuje się pozytywnym zdaniu Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego (LDEP), od roku 2013 Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego oraz po odbyciu rocznego stażu podyplomowego.
Zgodnie z ustawą o zawodzie lekarza i lekarza dentysty z dnia 5 grudnia 1996 r., lekarz dentysta upoważniony jest do leczenia schorzeń zębów, jamy ustnej oraz obszaru twarzoczaszki i okolic przyległych
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Stomatologia